نگاهی به سلاطین پرسینگ در فوتبال انگلیس

شناسهٔ خبر: MTA2NDgw -
پرسینگ در فوتبال، موضوع تازه و نوینی محسوب نمی‌شود. تاریخچه پرس در فوتبال به اواسط سال 1965 میلادی بر می‌گردد.

به گزارش پیک نکا،گفته می شود اولین بار ویکتور ماسلوف روس، بازیکنان تیم خودش یعنی دیناموکیف را وادار به پرس و فشار وارد کردن به بازیکنان حریف کرد. در دومین اتفاق مهم در این زمینه، مربی افسانه‌ای اتریشی، ارنست هاپل با استفاده از این تاکتیک توانست تا با فاینورد، به قهرمانی باشگاه‌های اروپا در سال 1970 میلادی برسد. بعد ها نیز مربیانی چون رینوس میشل و والری لوبانوفسکی، در پرسینگ تغییراتی به وجود آوردند.


اما امروزه، پرسینگ در فوتبال مدرن به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد و در این بین، لیگ جزیره نیز تحت تاثیر این تاکتیک قرار گرفته است. اما در چند سال گذشته و همزمان با تبدیل لیگ جزیره به جذاب‌ترین لیگ دنیا، پرسینگ نیز در این لیگ، بسیار مورد توجه واقع شده است.

 

 


یورگن کلوپ با آمدنش به لیورپول، پرسینگ فوق‌العاده شدید را وارد سبک بازی این باشگاه کرده است و از این تیم، یک تیم آماده ساخته است. از سوی دیگر، مائوریسیو پوچتینو با دیدن این اتفاقات، به پرسینگ روی آورده است. اما نکته اصلی پرس در جمع بالانشینان لیگ جزیره، مربوط به سبک پرسینگ شش ثانیه پپ گواردیولاست. پرسینگ شش ثانیه یعنی این که گواردیولا، بازیکنانش را وادار می‌کند که باید 6 ثانیه پس از دست دادن توپ، توپ را به دست بیاورند و همین سبب، فشار بسیار زیاد به خط هافبک و مدافعین تیم حریف منچسترسیتی می‌شود. با این تفاسیر، کدام تیم بهتر از همه پرس می‌کند و کدام مربی، سردمدار پرس در لیگ جزیره است؟!


در تصویر زیر، آمار و ارقام مربوط به پرسینگ تیم‌ها به روشنی مشخص است.  می‌توان با استفاده از نمودار زیر، پی برد که کدام تیم زودتر توپ را از حریف تصاحب می‌کند و پرسینگ قدرتمندتری دارد. در جدول زیر، میانگین پاس‌های ارسال شده به ازای هر 90 دقیقه در تیم حریف، آمده است که هر چه این تعداد پاس‌ها کم‌تر باشند، تیم نوشته شده در لیست از نظر پرسینگ عملکرد بهتری داشته است.

ورزش سه

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه