وزیر اتحادیه اروپای ترکیه: عملیات عفرین، پاسخی مشروع به اقدامات گروه های تروریستی است

شناسهٔ خبر: MTA2NjY3 -
عمر چلیک وزیر اتحادیه اروپای ترکیه گفت: عملیات ارتش ترکیه در عفرین در چهارچوب قوانین بین المللی مبنی بر حقوق کشورها در دفاع از تهدیدات خارجی و پاسخی مشروع به اقدامات گروه های تروریستی است.

به گزارش پیک نکا، چلیک در صفحه توییتر خود نوشت: ترکیه با انجام عملیات در عفرین، یک بار دیگر به جهانیان نشان داد که قاطع ترین کشور در مبارزه با تروریسم برای تامین امنیت خود، منطقه و جهان است.
وی بیان کرد: تغییر نماد و نام گروه های تروریستی و ایجاد هرج و مرج از سوی غرب در منطقه در واقع به هموار شدن مسیر پیشرفت تروریست ها انجامیده اما امروز ترکیه در قانونی ترین جایگاه مبارزه با گروه های تروریستی ایستاده است.
وی نوشت: ایجاد ارتشی موسوم به 'نیروهای امنیت مرزی سوریه' به بی ثباتی و ناامنی در ترکیه منجر می شود و دولت ترکیه نیز با قاطعیت در چهارچوب قوانین بین المللی به مبارزه با این اقدام تروریستی می پردازد.
به گزارش ایرنا، ستاد مشترک ارتش ترکیه طی بیانیه ای اعلام کرد که عملیات نظامی این کشور در شهر عفرین سوریه تحت عنوان 'شاخه زیتون' عصر روز شنبه آغاز شد.
بر اساس این بیانیه، در عملیات نیروهای مسلح این کشور در عفرین تنها تروریستها هدف قرار می گیرند و تمام تدابیر لازم برای جلوگیری از آسیب ندیدن غیرنظامیان اتخاذ شده است.
بنا به اعلام ستاد مشترک ارتش ترکیه، عملیات 'شاخه زیتون' جهت تامین امنیت و ثبات مرزهای ترکیه و منطقه، نابودی تروریست های حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک)، حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) و یگان های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) و داعش در منطقه عفرین در شمال غرب سوریه و نجات مردم این مناطق از ظلم و فشار آغاز شده است.
بر اساس اطلاعیه دیگر، جنگنده های ارتش ترکیه مقر دیده‌بانی و بسیاری از مواضع متعلق به گروه های پ.ی.د و پ.ک.ک در اطراف عفرین و نیز در روستاهای جلمه، حمدیه، حج‌لار، فریره و تل سلور از توابع منطقه جندرس واقع در شمال سوریه را هدف قرار داده و بمباران کردند.
خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز تصاویری از بمباران مناطق اطراف عفرین سوریه توسط جنگنده های ارتش ترکیه منتشر و اعلام کرد: مناطق بمباران شده از روستاهای مرزی ترکیه نیز قابل رویت است.
بنا به اعلام خبرگزاری آناتولی، مناطقی از شهر عفرین نیز توسط هواپیماهای ترکیه بمباران شد و عملیات هوایی ارتش ترکیه از موازات استان حاتای آغاز شده و تا استان کیلیس در جنوب ترکیه ادامه دارد.
این خبرگزاری همچنین اعلام کرد: نیروهای ترکیه در راستای افزایش تدابیر امنیتی از شهروندان خواسته اند تا از مناطق مرزی فاصله بگیرند.
بنا به اعلام آناتولی، در پی حملات امروز توپخانه ارتش ترکیه به مواضع گروه های تروریستی پ.ی.د و پ.ک.ک در عفرین، نیروهای ارتش آزاد سوریه نیز به این منطقه اعزام شدند.
بر اساس اعلام این رسانه، نیروهای ارتش آزاد سوریه با خودروهای زرهی و با پیشروی به سوی مرز کیلیس و حاتای، وارد برخی نقاط عفرین شده اند و تاکنون با مانع جدی در این منطقه مواجه نشده اند.

منبع: ایرنا

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه