تنها ۵۰ سکوی نفتی در ونزوئلا فعال هستند

شناسهٔ خبر: MTA2Njkx -
ونزوئلا بیشترین نفت را نسبت به هرکشور دیگری دارد؛ اما بحران این کشور آنقدر پیچیده و بد است که شرکت‌های نفتی، هیچ پولی ندارند و ضرر و زیان زیادی را متقبل می‌شوند.

به گزارش پیک نکا، ونزوئلا با وضعیت و بحران اقتصادی که دارد، چند وقتی است که در صدر اخبار جهان قرار دارد. در خبرگزاری‌های بین‌المللی، تقریبا هرروز یک خبر از وضعیت ونزوئلا منتشر می‌شود. سی ان ان مانی هم گزارشی درباره این کشور نوشته است.

طبق گزارش سی ان ان مانی، شلمبرژه (Schlumberger)، بزرگترین شرکت خدمات نفتی، روز جمعه اعلام کرد: ۹۳۸ میلیون دلار از دارایی آن در ونزوئلا کاهش یافته است.

همچنین این شرکت، در سال گذشته ۴۶۰ میلیون دلار هم به دلیل صورت حساب‌های پرداخت نشده دولت ونزوئلا و شرکت نفتی دولتی آن، از دست داده بود.

شلمبرژه برای شرکت‌های نفتی، تجهیزات تولید می‌کند و تخصص و فناوری‌های لازم را هم مهیا می‌کند.

براساس گزارش سی ان ان مانی، حالا این شرکت اعلام کرده که در ونزوئلا باقی خواهد ماند و سعی می‌کند پولش را بگیرد. البته این کار به نظر دشوار می‌رسد.

براساس تحلیل و پژوهشی که توسط دانشکده هاروارد منتشر شده، ونزوئلا تقریبا ۶۰ میلیارد دلار به پیمانکاران و تامین کنندگانی مانند شلمبرژه بدهکار است.

حتی درحال حاضر این کشور نتوانسته از تعهد برخی از اوراق قرضه ای که سال گذشته منتشر کرده، برآید.

این گزارش همچنین می افزاید: ضرر و زیان شلمبرژه نشان می‌دهد که بحران اقتصادی، سیاسی و انسان دوستانه از ونزوئلا چقدر شدید است.

همچنین هم ونزوئلا دیگر قادر نیست به اندازه قبل نفت پمپ کند که تنها منبع درآمد اوست. این درحالی است که وضعیت کمبود موادغذایی و دارویی بدتر شده است.

نفت ۹۵ درصد از صادرات ونزوئلا را تشکیل می‌دهد.

در ماه دسامبر، تنها ۵۰ سکوی نفتی در ونزوئلا فعال بودند.

به گفته بیکر هیوز، یکی دیگر از ارائه دهندگان خدمات نفتی، این میزان از ۸۱ سکوی نفتی سه سال گذشته، کمتر است.

همانطور که مشخص است، این تعداد سکوی نفتی در ونزوئلا کاهش یافته است، اگرچه قیمت نفت در سال گذشته افزایش یافت.

از طرفی هم به گزارش اوپک، کل تولید نفت ونزوئلا در دسامبر سال قبل، ۲۹ درصد کاهش یافته است.

مشکلات ونزوئلا همین طور پیچیده‌تر شده است. بخشی از آن هم به دلیل پرداخت به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات نفتی مانند شلمبرژه، هالیبورتن و سایر شرکت‌هاست.

این شرکت‌ها در طول سال‌ها به تدریج عملیات خود را در ونزوئلا کاهش داده‌اند.

طی این سال‌ها شرکت‌های مختلفی مانند، Delta، GM، Pepsi، General Mills، Colgate، Bridgestone، Mondelez عملیات خود را در این کشور متوقف کردند و باعث شدند در سال‌های اخیر، بحران شدیدتر شود.

با این حال، مک‌دونالد هنوز هم در ونزوئلا شعبه دارد، اما آن را در درآمد جهانی خود محاسبه نمی‌کند.

از طرفی مک‌دونالد به دلیل کمبود سیب‌زمینی و نان، فروش سیب‌زمینی سرخ کرده و بیگ مک در این کشور را تعطیل کرده است.

اکسون موبیل هم بالاخره بعد از ۱۰ سال جنگ قانونی با ونزوئلا سال گذشته آن را از دست داد.

ایرلاین‌های یونایتد، لوفتهانزا، ایرکانادا و آویانکا کلمبیا هم پروازهای خود به مقصد ونزوئلا را متوقف کرده‌اند. البته هنوز هواپیمایی امریکن، پروازهایش به ونزوئلا را دارد، ولی به شدت کاهش یافته است.

 

منبع: مهر

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه