کشتی های دفن شده در زیر خیابان های سان فرانسیسکو

شناسهٔ خبر: MTA5Nzg4 -
هر روز هزاران نفر از مسافران قطارهای زیرزمینی سان فرانسیسکو از میان کشتی های قدیمی عبور می کنند بدون اینکه حتی این موضوع را بدانند! مردم این شهر نمی دانند که در زیر خیابان های منطقه این شهر ده ها کشتی قدیمی دفن شده است، کشتی هایی که ماجراهایی جالب و شنیدنی دارند. اگر می خواهید راز این کشتی های قدیمی سانفرانسیسکو را بدانید

به گزارش پیک نکا، در زیر خیابان های منطقه مالی سان فرانسیسکو بقایای چندین کشتی بادبانی وجود دارد که در اواسط قرن نوزدهم که تب جست و جوی طلا بالا گرفته بود مردم را به سان فرانسیسکو (بزرگ ترین شهر ایالت کالیفرنیا) می بردند. در اواسط قرن نوزدهم یعنی زمانی که تب طلا در کالیفرنیا اوج گرفته بود این کشتی ها جست و جوگران مشتاق را به شهر سان فرانسیسکو می بردند اما با فروکش کردن این تب در سال های بعد دیگر استفاده ای از این کشتی ها نشد و کم کم همه آن ها در اواخر قرن نوزدهم در زیر خروارها خاک مدفون شدند.

سان فرانسیسکو

وقتی در سال ۱۸۴۸ اخبار پیدا شدن طلا در کالیفرنیا حسابی داغ داغ بود افراد زیادی بودند که دوست داشتند برای پیدا کردن طلا به ایالت کالیفرنیا بروند ولی راهی برای رفتن آن ها به این ایالت وجود نداشت چون همه کشتی ها کاملا پر بودند و خیلی از کشتی هایی که به کالیفرنیا می رسیدند دیگر برنمی گشتند چون ناخدا و خدمه کشتی ترجیح می دادند تا حالا که به کالیفرنیا رسیده اند به میدان های جست و جوی طلا بروند و شانس خود ار برای پیدا کردن طلا امتحان کنند. ناخداها کشتی ها را در کنار یک روستای کوچک مکزیکی به اسم «یربا بونا» می گذاشتند و می رفتند البته معمولا نگهبان هایی را استخدام می کردند تا در این مدت از کشتی ها نگهداری کنند.

بعضی وقت ها از کشتی هایی که در کنار ساحل رها شده بودند استفاده های دیگری می شد؛ معروف ترین نمونه آن ها یک کشتی مخصوص شکار نهنگ به اسم نیانتیک بود که سال ۱۸۴۸ به عمد به خشکی آورده شد و تا قبل از اینکه در آتش سوزی سال ۱۹۵۱ بسوزد به عنوان انبار و هتل استفاده می شد. این کشتی در این دو سه سال از پر رفت و آمدترین محل های شهر بود و بعدها با از بین رفتن آن، در اینجا هتلی به همین نام ساخته شد که همچنان از معروف ترین هتل های شهر است. در این مدت کشتی هایی که ظاهر بهتری داشتند  تبدیل به انبار ، هتل، اداره، رستوران، بانک و … شدند و از آن ها استفاده های دائمی می شد.

بعضی از کشتی ها هم عمدتا کشتی ها را در آب غرق می کردند تا به جای آن صاحب خانه شوند چون در آن زمان قانون شهر به این صورت بود که به صاحب هر کشتی ای که در دریا غرق می شد یک خانه داده می شد.

شهر قدیم سان فرانسیسکو

در روز ۳ می ۱۸۵۱ بود که آتش سوزی بزرگی اتفاق افتاد و آتش همه شهر را فرا گرفت. خیلی از کشتی هایی که در کنار اسکله بودند در آتش شعله ور و در خلیج غرق شدند. بعد از اینکه آتش چندین روز بعد مهار شد اسکله پر از چوب ها و کشتی سوخته ای بود که دیگر به درد هیچ کاری نمی خوردند. بعد از این آتش سوزی، ساخت و ساز جدیدی اتفاق افتاد، شهر بزرگ و بزرگ تر می شد که ناگهان مسئولان با کمبود زمین روبرو شدند اینجا بود که تصمیم گرفتند خلیج کم عمق و کشتی هایی که در آن وجود داشت را پر و به زمین تبدیل کنند.

کشتی های قدیمی

باورش سخت است اما زمانی در قسمت های شرقی سانفرانسیسکو یک خلیج کم عمقی وجود داشت. در آن زمان آب خلیج سان فرانسیسکو آنقدر بالا بود که حتی کل خیابان «مونت کومری» که امروز آسمان خراش نمادین «ترانزامریکا پیرامید» در آن قرار دارد را هم پوشانده بود. زمانی که شهر شروع به رشد  توسعه کرد این خیلج کاملا پر و قسمت داون تاون شهر بر روی آن ساخته شد. شاید بپرسید که چه به روز کشتی ها آمد؟ خیلی از کشی هایی که در آنجا لنگر گرفته بودند هیچ وقت جابجا نشدند و برای همیشه در زیر خاک ها مدفون شدند.

به نظر می آید که بین ۴۰تا ۷۰ کشتی هنچنان در زیر خیابان های این شهر مدفون باشند. در دهه ۱۹۹۰ وقتی که در اسکله «امباارکادرو» ریل زیرزمینی درست می شد کارگران به یک کشتی به اسم رم برخوردند این کشتی آنقدر بزرگ بود که تونل از میان آن کشیده شد.

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه