صائب عریقات: انتقال سفارت آمریکا به قدس تحریک احساسات مسلمانان است

شناسهٔ خبر: MTA5OTAy -
دبیرکل کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین(ساف) تصمیم آمریکا برای انتقال قریب الوقوع سفارت خود به قدس را محکوم کرد و آن را مغایر قوانین بین الملل و اقدامی در جهت تحریک احساسات اعراب و مسلمانان دانست.

به گزارش پیک نکا،واکنش «صائب عریقات» در حالی است که یک مسئول آمریکایی روز جمعه اعلام کرد که واشنگتن14 ماه مه (24اردیبهشت) سفارت خود را از تل آویو به قدس مننتقل می کند.
وی گفت تصمیم آمریکا برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتخاب «روز نکبت» (تاسیس رژیم جعلی صهیونیستی) برای انجام این کار مخالفت آشکار با قوانین و مقررات بین الملل و توافقنامه های مربوطه است.
عریقات افزود: این اقدام نابودی گزینه تشکیل 2 کشور را در پی خواهد داشت و باعث تحریک احساسات تمامی اعراب و مسلمانان خواهد شد و از این رو انجام این کار را به شدت محکوم می کنیم.
14 ماه مه با هفتادمین سالروز تاسیس رژیم صهونیستی همزمان است که فلسطینیان از آن با عنوان «روز نکبت» یاد می کنند.
به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا 15 آذرماه سال جاری در یک سخنرانی تصمیم جنجالی خود مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را اعلام کرد.
ترامپ در این سخنران همچنین دستور داد که سفارت آمریکا در فلسطین اشغالی که در حال حاضر در تل آویو است به قدس منتقل شود.
با این وجود، مایک پنس معاون ترامپ گفته بود که این اتفاق دست کم تا پایان سال 2019 روی نخواهد داد.
درپی این تصمیم ترامپ، شورای امنیت سازمان ملل در نشستی به قطعنامه پیشنهادی مصر رای به لغو این تصمیم ترامپ داد اما با وجود تایید همه 14 عضو دیگر این شورا، آمریکا آن را وتو کرد.
پس از وتوی آمریکا سازمان ملل در اقدامی دیگر قطعنامه مزبور را در مجمع عمومی خود به رای گذاشت که با موافقت 128 کشور جهان تصویب شد.

ایرنا

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه