صلح و امنیت در سایه دیپلماسی دفاعی و همگرایی منطقه‌ای

شناسهٔ خبر: MTAxMDM3 -
حضور تروریست‌ها در منطقه به نفع هیچ یک از کشورهای منطقه و جهان نیست و ایران اسلامی اراده خود را برای دفع شر از سر ملت‌های مظلوم نشان داده است.

به گزارش پیک نکا، «داود عامری» در یادداشت روزنامه «جوان» نوشت:

جمهوری اسلامی ایران و همسایگان مسلمان آن به رغم داشتن فراز و فرودهای زیادی در روابط خود و مداخله بعضی قدرت‌های فرامنطقه‌ای برای مخدوش کردن این رابطه، غیر از بعضی دولت‌های وابسته، هیچ‌گاه حاضر نشده‌اند سطح روابط خود را کاهش دهند و این نشان از علاقه‌مندی ملت‌های مسلمان به هم، منافع مشترک، مسائل مشترک اسلامی، ارزش‌های تاریخی و فرهنگی مشترک و دیرپای آنها است و البته نیازهای متقابل نیز حافظ این سطح از ارتباطات بوده است.

 

در کنار نکات پیش گفته، نقش ژئوپولتیکی مکمل بعضی کشورهای منطقه با ایران برای ارتباط شرق و غرب جهان است که در صورت درک درست، تنظیم قواعد مشترک و مشارکت منطقی در منطقه ضمن ایجاد یک کمربند امن و پایدار برای منطقه، بهره‌مندی فراوان اقتصادی میان ملت‌های منطقه را فراهم خواهد کرد و این ممکن نیست مگر با ایجاد یک محیط امن با قواعد منطقه‌ای. تماس‌های نزدیک مقامات عالی‌رتبه نظامی در منطقه نشان از فعال شدن دیپلماسی دفاعی در جمهوری اسلامی ایران و منطقه است که می‌تواند در کنار تقویت امنیت عمومی و روانی، موجب استحکام و پایداری دیگر سطوح دیپلماسی نیز بشود. 

علاوه بر این باید بر این نکته تأکید نمود که امروزه «متغیر امنیت» که اتفاقاً یکی از مهم‌ترین پشتوانه‌های تقویت روابط بین کشورهای منطقه است، قوت و اهمیت بیشتری یافته است. 

سفر عالی‌ترین مقام نظامی ایران به کشور سوریه و دیدار سردار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با رئیس‌جمهور و مقام‌های نظامی و امنیتی این کشور و سفرها و تماس‌های پیشین به کشورهای منطقه را می‌توان یکی از روندهای مطلوب در افزایش «همکاری‌های منطقه‌ای در حوزه‌های مختلف» ارزیابی کرد. اگرچه پیشتر حمایت و هماهنگی ایران در مقابله با تروریسم در منطقه و کمک به ملت‌های مسلمان و استحکام‌بخشی به جبهه مقاومت، روند نزدیکی و همکاری‌های امنیتی ایران در منطقه را نشان داده بود، اما با ورود به اتفاقات جدید این همکاری‌ها شکل بسیار جدی به خود گرفته و در واقع به نوعی شاهد تقویت روابط و فعالیت‌های دفاعی و نظامی عملیاتی بین ایران، ترکیه، عراق، سوریه و دیگر کشورها در منطقه هستیم. 

 

آنچه مسلم است این روند بین کشورهای مسلمان و بزرگ منطقه نه تنها در تقویت امنیت ملی این کشورها بسیار حائز اهمیت است، بلکه می‌تواند ارمغان ارزنده‌ای برای ملت‌ها در توسعه صلح و دفع شر گروهک‌هایی تروریستی همانند داعش از منطقه باشد که شاهد آخرین روزهای شکست و اضمحلال کامل نیروهای جنایتکار داعش هستیم. 

در این ارتباط بعد از تعاملات رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با همتایان خود در منطقه که شاهد نتایج و تأثیرات مثبت آن از جمله مقابله هماهنگ با حرکت غیرقانونی مسعود بارزانی در عراق بودیم، این رفت و آمدها سبب خواهد شد که برنامه‌های دفاعی- امنیتی منطقه بر اساس همگرایی و اشتراک دیدگاه نزدیک‌تر صورت بگیرد و در نتیجه اثرات آن با هزینه کمتر در استقرار صلح و آرامش در منطقه خود را نشان خواهد داد، ضمن آنکه یک نوع پاسخگویی هوشمند به تحرکات قدرت‌های فرامنطقه‌ای است. 

 

اما از سوی دیگر ملاحظه می‌شود اندکی پیش از سفر سرلشکر باقری به سوریه شاهد شکسته شدن چند باره حریم هوایی سوریه از سوی جنگنده‌های رژیم صهیونیستی بودیم و این رژیم دیدار سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه با همتای صهیونیستی خود، آویگدور لیبرمن را به عنوان یک میهمان بسیار با ارزش برای ترسیم شرایط بعد از داعش در سوریه بسیار مغتنم شمردند و تلاش کردند از طریق نزدیکی با روس‌ها اجازه ندهند ایران به مرزهای رژیم ‌صهیونیستی نزدیک‌تر شود. مطبوعات صهیونیستی به سفر وزیر دفاع روسیه به تل‌آویو به عنوان یک مهمان مهم و ویژه اشاره کردند و البته به این مهم اذعان داشتند که آنها خواهان روشن شدن نقش روس‌ها در همکاری با اسرائیل در سوریه بعد از داعش هستند. 

سومین اتفاق در منطقه انتشار تصاویری از حضور «ثامر السبهان» وزیر مشاور پادشاه عربستان در امور خلیج فارس در رقه بود. از مدت‌ها پیش امریکا زمزمه‌هایی از اعطای خودمختاری به کردهای سوریه را سر داده است تا از این طریق بتواند حرکت خزنده‌ای را در خصوص تجزیه سوریه و تأمین امنیت مرزهای رژیم صهیونیستی بردارد که عملاً نافی امنیت مردم سوریه و همسایگان آن از جمله ترکیه است. 

 

بنابراین با توجه به صحبت‌های سرلشکر باقری که تأکید کردند هدف از این سفر ارائه راهبرد مشترک درباره ادامه همکاری‌ها و هماهنگی‌ها در سطح نظامی در مرحله پس از موفقیت‌های بزرگ است که در زمینه نابودی داعش به دست آمد. همچنین ایشان بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران بر حمایت از ملت و مقاومت سوریه تا بازگشت امنیت و ثبات به آن و ارائه کمک برای بازسازی ویرانی‌های ناشی از حملات تروریستی داعش و سایر گروه‌های تروریستی حاضر در سوریه تأکید کردند. 

 

این وقایع نشان می‌دهد که همکاری دفاعی و امنیتی کشورهای منطقه از جمله ایران، ترکیه، عراق، سوریه و روسیه تا چه اندازه در حفظ تمامیت ارضی سوریه و همچنین حفظ ثبات و آرامش در منطقه حایز اهمیت است و برای مردم مسلمان منطقه تولید امنیت و آرامش می‌کند. از سوی دیگر با توجه به نگرانی‌های رژیم صهیونیستی، باید بر این مهم تأکید کرد که ثبات و امنیت مردم سوریه باعث تقویت جبهه مقاومت و در نهایت به نفع مردم منطقه از جمله کردها خواهد شد، چراکه رصد رفت و آمدهای مختلف به مناطق کردنشین، نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی به شدت برای تضعیف همکاری‌های دفاعی کشورهای اسلامی در منطقه چشم دوخته است، به طوری که جروزالم پست در این باره نوشته بود: «سخنان باقری در دمشق مبنی بر اینکه قابل پذیرش نیست که صهیونیست‌ها هر وقت اراده کنند سوریه را در فضا و زمین مورد تجاوز قرار دهند». تحلیلگران رژیم صهیونیستی معتقدند درونمایه سفر باقری به سوریه مهم است، چرا که مهم‌ترین هدف این سفر افزایش سطح همکاری‌های امنیتی میان ایران و سوریه است. 

 

بنابراین می‌توان گفت علاوه بر تأثیر تحرکات دیپلماسی دفاعی ایران برای تضمین امنیت مردم مسلمان منطقه یک پیام روشن به مخالفان آرامش در منطقه است که ایران عزم خود را برای همکاری‌های امنیتی و دفاعی با کشورهای مسلمان منطقه جزم کرده است و در این راستا اقدام به توسعه همکاری‌های چند جانبه با کشورهای منطقه می‌نماید، بنابراین این امر نشان می‌دهد که اتهام یک جانبه گرایی و انگ تحرکات بی‌ثبات‌کننده به ایران یک امر بی پایه و اساس و دستاویز بحث گروه‌های عملیات روانی بعضی قدرت‌های فرا منطقه‌ای است، در حالی که فعالیت‌های ایران به حفظ تمامیت ارضی کشورهای منطقه کمک می‌نماید که نمونه‌های عینی آن را در مواضع ایران اسلامی در قبال تجزیه عراق و سوریه به خوبی می‌توان مشاهده کرد. 

باید اذعان کرد که ارمغان همگرایی دفاعی در منطقه، صلح و امنیت پایدار برای همه کشورهای اسلامی است و به عنوان یک فرصت ارزشمند بهتر است همه کشورهای اسلامی به خصوص آنهایی که تحت نفوذ سیاست‌های فرامنطقه‌ای و صهیونیستی رفتارهای واگرایانه از خود نشان می‌دهند، به دیپلماسی دفاعی ایران به عنوان یک فرصت برای امت بزرگ اسلامی نگاه کرده و به آن بپیوندند. 

 

آنچه مسلم است حضور تروریست‌ها در منطقه به نفع هیچ یک از کشورهای منطقه و جهان نیست و ایران اسلامی اراده خود را برای دفع شر از سر ملت‌های مظلوم نشان داده است و همانطور که رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در دیدار از مناطق عملیاتی استان‌های حلب و دیگر مناطق آزاد شده از وجود تروریست‌ها اشاره کردند، با فضل و عنایت خداوند متعال شاهد موفقیت‌های چشمگیر جبهه مقاومت و رزمندگان مدافع حرم علیه گروه‌های تروریستی هستیم و روند پیشروی‌ها و پیروزی‌های جبهه مقاومت با شجاعت و رشادت دلاور مردان مدافع حرم ادامه یافته و پایان عمر گروهک‌های تروریستی و تکفیری نزدیک است.

 

مشرق

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه