بزرگ‌ترین شکست‌های فناوری ۲۰۱۷

شناسهٔ خبر: MTAzMDQ3 -
در سالی که کمتر از یک ماه به پایان آن داریم، شکست‌های بزرگی را در دنیای آی تی شاهد بودیم.

به گزارش پیک نکا،  کمپانی‌های کوچک و بزرگ نتوانستند طرح‌های خود را به خوبی پیاده کنند و درنتیجه، محصولات ناموفقی عرضه کردند که مورد استقبال کاربران قرار نگرفت.در این مقاله به برخی شکست‌های قابل توجه در دنیای آی تی در سال 2017 اشاره می‌کنیم:

 

اخبار جعلی

 

اخبار جعلی در فیس‌بوک تاثیر مستقیمی برای نتیجه انتخابات ریاست جمهوری داشت و این داستان جنجال بزرگی را در دنیای آی تی به پا کرد، تا جایی که نمایندگان فیس‌بوک، گوگل و توئیتر به کنگره دعوت شده تا درباره نحوه مبارزه با ترول‌های روسی توضیح دهند. اما ناکام ماندن کمپانی‌ها در مبارزه با اخبار جعلی داستان ادامه‌داری است که در سال‌های آتی نیز شاهد آن خواهیم بود. این کمپانی‌ها با افراط ‌گرایی، سوء استفاده از کودکان، ویدئوهای خشونت‌آمیز و ... نیز در زیرمجموعه اخبار جعلی نیز دست به گریبانند.

 

حذف ویدئوی تبلیغاتی پپسی از یوتیوب

 

ویدئوی 2 دقیقه و 39 ثانیه‌ای تبلیغ نوشابه پپسی از یوتیوب حذف شد. داستان از این قرار است که کندال جنر، مدل معروف پس از پیوستن به معترضان جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است»، یک قوطی نوشابه پپسی به پلیس تعارف کرد و این اقدام وی از تنش‌ها کاست. معترضان به این آگهی گفتند این کار تبلیغی از ارزش اعتراضات کم می‌کند و متحدانه در اینترنت علیه پپسی و کندال جنر اقدام کردند که درنهایت، این آگهی از یوتیوب به خواست کاربران اینترنت حذف شد.

 

مرگ روبات K5

 

روبات K5 در نقش نگهبان امنیتی جلوی در خانه به یک کودک در کالیفرنیا حمله کرد، یک بار هم در واشنگتن داخل حوض وسط مرکز خرید افتاد. با ادامه اعتراضات به این روبات مهاجم، کمپانی سازنده (Knightscope) گفت: اخبار منتشره درباره مرگ K5 اغراق آمیز بوده است اما از آن به بعد کسی این روبات را نمی‌خرد.

 

اخراج مهندس ژن خوب گوگل

 

جیمز دمور، درباره ساختار جنسیتی در کمپانی این طور اظهار نظر کرد که تفاوت‌های بیولوژیکی مردان و زنان و نیز رنگ سفید و سیاه واقعا وجود دارد. این اظهارات باعث اخراج وی توسط مدیران ارشد گوگل شد و داستان ادامه‌داری را در کمپانی‌های آی‌تی رقم زد. مدیران تنوع نژادی توسعه یافته تا کارمندان رنگین پوست با نژادهای مختلف در کمپانی‌های آی‌تی استخدام شوند.

 

تاخیر در عرضه تسلا مدل 3

 

سدان 35 هزار دلاری با تاخیر وارد بازار شد و امیدها را تبدیل به یأس کرد. گزارش‌ها نشان می‌دهد علاقه‌مندان به تسلاموتورز با این مدل قهر کرده‌اند.

 

 آیفون 8

 

اپل، آیفون 8 را نه با تفاوت‌های خاص راهی بازار کرد و همزمان کاربران که فرقی بین این مدل و مدل‌های قبلی ندیدند، استقبال سردی از گوشی جدید اپل کردند و درنهایت کاربران منتظر آیفون ایکس (آیفون 10) شدند. بنابراین در اغلب بازارهای جهانی باوجود انتشار خبر تاخیر در عرضه آیفون ایکس، مردم به سوی آیفون 8 نرفته و اپل نیز درنهایت میزان تولید این محصول را کاهش داد.

 

سال بد «اوبر»

 

تجاوز به یک زن مسافر توسط راننده اوبر، جنجالی علیه این کمپانی ایجاد کرد. سلسله بازرسی‌ها در نهایت منجر به اخراج چند مدیر و بدتر از همه استعفای تراویس کالانیک، مدیر اجرایی شد و خسروشاهی جای او را گرفت. هک شدن دیتای 57 میلیون مسافر و راننده نیز در دوران زمامداری خسروشاهی سربرآورد و جنبش حذف کردن اپلیکیشن «اوبر» باعث شد تا همه اتفاقات به نفع رقیب آمریکایی‌اش، لیفت  شود و البته بحران همچنان ادامه دارد.

 

لورفتن دیتای موسسه اعتباری Equifax

 

سرقت دیتای بیش از 140 میلیون کاربر عضو موسسه اعتباری Equifax که اغلب هم آمریکایی بودند، جنجال بزرگی را علیه این کمپانی به راه انداخت.

 

قصور در گیم Star Wars Battlefront II

 

وقتی کاربران متوجه شدند که باید دست کم 40 ساعت بازی مداوم کنند تا قفل کارکترهای اصلی گیمِ Star Wars Battlefront II باز شود، بازی را رها کردند. این کار باعث شد تا سازنده، معذرت خواهی کرده و با تغییر استراتژی، عرضه اصلی گیم در 17 نوامبر را کلید زد.

 

بیکسبی

 

دستیار دیجیتال سامسونگ به نام بیکسبی در مارس عرضه شد. 6 ماه بعد و پس از اعتراضات فراوان، کمپانی کره‌ای تصمیم گرفت تا بیکسبی را روی گوشی گلکسی اس 8 و 8 پلاس غیر فعال کند.

 

سقوط اسنپ چت

 

در مارس، سهام اسنپ چت عرضه عمومی شد و با 17 دلار به ازای هر سهم، ارزشی معادل 20 تا 25 میلیارد دلار برای آن تعیین شد. اما کار اسنپ در بورس نگرفت و روز به روز به پایین سقوط کرد. البته فیس‌بوک پشت ماجرا ایستاده تا روزی این کمپانی را بالا بکشد.

 

اعتراضات گسترده به آپدیت ویندوز 10

 

آپدیت ویندوز 10 باعث شد تا کاربران هارد خود را از دست بدهند. اعتراضات ناشی از مشکل در آپدیت ویندوز10 باعث شد تا عده‌ای به طور رسمی در دادگاه علیه مایکروسافت شکایت کنند.

 

سرویس کیت غذای Blue Apron

 

در رقابت با آمازون، جعبه مخصوص شامل کیت غذای تازه به درب خانه‌ها ارسال شد ولی بهای آن از 10 دلار به 3 دلار تنزل پیدا کرده و اکنون این سرویس با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند. (مواد لازم برای آشپزی روزانه، در جعبه قرار داده شده و به صورت تازه به درب خانه‌ها ارسال می‌شود.)

 

فیلم انیمیشن ایموجی

 

یکی از نفرت انگیزترین فیلم‌های سال 2017 که فقط 217 میلیون دلار در دنیا فروش داشت، درباره ایموجی ها بود و سیلی از انتقادات به این انیمیشن کمدی وارد شد.

 

استوری فیس‌بوک

 

در ماه مارس استوری فیس‌بوک با کپی‌برداری از اسنپ‌چت عرضه شد اما تا ماه اکتبر استقبالی از آن نشد.

 

آبمیوه‌گیری فناورانه Juicero

 

بهای آبمیوه‌گیری همیشه متصل و هوشمند Juicero از 700 دلار به 400 دلار کاهش پیدا کرد و در ماه سپتامبر، خط تولید محصول خوابید.

 

افترای غرب به کسپرسکی

 

محرمانه‌ترین نرم‌افزارهای جاسوسی آمریکا لو رفت و هکر عضو سازمان آژانس امنیت ملی متهم شد با نصب کسپرسکی روی رایانه خانگی خود، باعث سرقت شده است. کسپرسکی جاسوس بودن خود را رد کرد اما استفاده از آن در نهادهای دولتی آمریکا ممنوع شد.

 

رخداد «پرایم دِی» آمازون

 

سنت تخفیف‌های 30 ساعته ماه جولای آمازون، برای محصولات دیجیتال، بر مبنای تخفیف‌های 5 تا 10 دلاری موفقیت آمیز بوده، اما امسال به نوشته یواس‌ای‌تودی، مایوس کننده بود

منبع: خبرآنلان

 

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه