وزیر ارشاد در اختتامیه نمایشگاه کتاب:

200 رشته شغلی در صنعت نشر

شناسهٔ خبر: MTE1NDg5 -
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما در صنعت نشر با 200 رشته شغلی مواجه هستیم. حجم نشر ایران در بردارنده عناوین متمرکز و عناوین غیرمستقیم است.

به گزارش پیک نکا، مراسم اختتامیه سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عصر امروز در مصلای امام خمینیبرگزار شد.

صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم خاطر نشان کرد: در بخش ارزی به ارتباط شرایطی که در کشور بود و تلاطمی که وجود داشت بخش بین‌الملل نمایشگاه دچار مشکلاتی بود که با پیگیری‌های آقای جهانگیری حل شد و تنها نکته کوچکی وجود دارد که با تعامل ایشان حل خواهد شد. امیدواریم که ناشران خارجی به سرعت بتوانند که تفاوت ارزی خود را دریافت کنند.

وی به تاثیرات نمایشگاه کتاب تهران اشاره کرد و گفت: نمایشگاه کتاب تهران بر اقتصاد نشر و بر دیپلماسی فرهنگی ما موثر است. همچنین نشر گرچه بخشی از بدنه فرهنگ است اما با اشتغال رابطه تنگاتنگی دارد. ما در صنعت نشر با 200 رشته شغلی مواجه هستیم. حجم نشر ایران در بردارنده عناوین متمرکز و عناوین غیرمستقیم است. وقتی نمایشنامه‌ای تولید می‌شود از دل آن نمایشنامه تئاتر بر می‌خیزد. بنابراین بحثی که ما در حوزه اشتغال نشر داریم می‌تواند حوزه نشر را بیش از گذشته مورد توجه قرار داد.

وی ادامه داد: نمایشگاه کتاب تهران از زاویه‌های متعددی قابل توجه است، مهمترین اتفاق فرهنگی کشور است. در هیچ فضای دیگری در این سرزمین و مرز و بوم نمی توان چنین تجمعی را مشاهده کرد، این که در دو روز گذشته براساس آمار جمعیت‌شناسی 600 هزار نفر از نمایشگاه کتاب بازدید داشته‌اند، در حالی که زمانی یک بازی دربی رخ می‌دهد فضای استادیوم 100 هزار نفری چنین تجمعی را تجربه می‌کند ما در دو روز گذشته نیم میلیون جمعیت را تجربه کردیم. این مایه مباهات است که مردم ما با فضای فرهنگی چنین الفتی دارند. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: یکی از فضاهای مورد توجه در این سال‌های نشر این است که حوزه تسهیلات بانکی یا زیرساخت‌هایی که می‌تواند منجر به افزایش شغل شود، باید مورد توجه قرار گیرد. صنعت نشر به عنوان اقتصاد محجوب شناخته شود که می‌تواند به طور جدی در ارتباط با شغل افزایی حضور جدی‌تری داشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: تاکیدات رهبر انقلاب، دولت و رئیس جمهور بر این است که ما جریان توسعه علمی را در کشور مورد توجه قرار دهیم. توسعه علمی کشور اجزایی دارد و یکی از این اجزا تولیدات حوزه علم و کتاب‌های این حوزه است. ما در 40 سال گذشته یک میلیون و 330 هزار عنوان کتاب چاپ کرده‌ایم که 667 هزار عنوان آن چاپ اول است. جریان تولید علم در کشور به گونه‌ای است که کتاب‌های علمی تعداد قابل توجهی دارند.

صالحی به صنعت نشر از دریچه دیپلماسی اشاره کرد و گفت: صنعت نشر را همچنین باید از دریچه دیپلماسی فرهنگی و عمومی نیز دید. ایران از طریق صنعت نشر با جهان ارتباط برقرار می‌کند، از 22.9 درصد کتاب‌های منتشر شده طی 40 سال گذشته در بخش ترجمه است. ما از طریق ترجمه با اقصی نقاط جهان در ارتباط هستیم. کتاب خط اعتباری ما با جهان است و ما جهان را با کتاب می‌شناسیم و با آن ارتباط برقرار می‌کنیم. کتاب به عنوان فرصت اشتغال، توسعه علم و پل ارتباط فرهنگی است.

امیر مسعود شهرام نیا قائم مقام سی و یکمین نمایشگاه کتاب بین المللی کتاب تهران با اشاره به حضور بیش از 2100 ناشر در بخش داخلی و بیش از 550 ناشر در بخش خارجی و عرضه بیش از 500 هزار عنوان کتاب در این بخش ها گفت: امسال 80 هزار متر مربع از 130 هزار متر فضای نمایشگاه، در سالن های دائمی و مسقف برپا شد.

وی با اشاره به حضور 53 کشور در سی و یکمین نمایشگاه کتاب تهران به مشارکت صربستان به عنوان کشور مهمان و تونس به عنوان شهر مهمان در این دوره پرداخت و گفت: در این نمایشگاه بیش از 200 نشست مختلف در سراها و تالارهای نمایشگاه کتاب برگزار شد.

قائم مقام سی و یکمین نمایشگاه کتاب بین المللی کتاب تهران با اشاره به برپایی برنامه هایی مرتبط با 40 سالگی انقلاب اسلامی در نمایشگاه سی و یکم از مشارکت 70 دستگاه با برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب سخن گفت و در رابطه با میزان فروش کتاب در این دوره هم اعلام کرد: برآوردهای ما که مبتنی بر آمار سیستم پوز بانک عامل نمایشگاه و برخی پوزهای دیگر در این رویداد است، نشان می دهد حدود 130 میلیارد تومان کتاب در این دوره فروخته شد.

 
پارس نیوز

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه