ایرج مزارعی

علل و چرایی اهمیت روز قدس

شناسهٔ خبر: MTE2MTEy -

به گزارش پیک نکا،دکتر ایرج مزارعی، کارشناس منطقه غرب آسیا: امسال در شرایطی در آستانه روز قدس قرار گرفته ایم که دستور ترامپ مبنی بر  تغییر سفارت آمریکا از اورشلیم پایتخت اسراییل به قدس شریف موجی از نارضایتی را در منطقه خاورمیانه و کل جهان بوجود آورده و این روز بزرگ و عزیز را در اقصی نقاط دنیا  برای مسلمانان جهان و ازادگان دنیا مهم تر از هر سال کرده است . 
در این یادداشت خود بر آن هستم تا دو مولفه داخلی ، منطقه ای  و بین المللی که بر اهمیت روز قدس چون سالهای گذشته تاثیر مضاعف داشته را مورد تحلیل و کنکاش خود قرار بدهم .

۱ - مولفه های داخلی
این عامل داخلی خود شامل سه شاخصه و محور اساسی چون فلسطین اشغالی ،  کرانه باختری و نوار غزه میباشند که در اینجا به طور خلاصه به تبیین آنها میپردازم . 

الف "  فلسطین اشغالی 

بعد از شکل گیری رژیم غاصب اسراییل در خاک فلسطین موجی از اعتراض و نارضایتی در بین مردم این بخش نسبت به اسراییل شکل گرفته است . این بخش عملا حدود ۷۸ درصد خاک اصلی فلسطین را تشکیل میدهد که اساسا در جنگ سال ۱۹۴۸ به دست گروهای مهاجم و غاصب صهیونیستها افتاد و بیشتر جمعیت مهاجران صهیونیست نیز در این بخش از اراضی اشغالی ساکن هستند.

 

یکی از نکات قابل توجه در این بخش افزایش تعداد جمعیت این بخش از فلسطینی ها نسبت به اسرایلیها است که از  حدود ۲۰۰  هزار نفر جمعیت در سال ۴۸ میلادی به حدود ۲ میلیون نفر در شرایط کنونی رسیده است که این افزایش جمعیت فلسطین عملا شرایط را برای اسراییل سخت تر خواهد کرد و  زمینه نارضایتی آنها را فراهم کرده و به نوعی پاشنه اشیل اسرایلیها در این روزها شده است . چرا که ارزیابیها و معادلات و محاسبات جمعیتی نشان میدهد که اگر روند رشد جمعیت فلسطینیها به همین منوال ادامه یابد در کمتر از دو دهه دیگر جمعیت عرب زبان ساکن سرزمین اشغالی از تعداد یهودیان آن پیشی خواهد گرفت که عملا با گذر زمان و به طور طبیعی میتوانند ساختار سیاسی رژیم غاصب را با وحدت و اتحاد خود تغییر بدهند که این شاخصه خود میتواند آرامش قبل از طوفان را  برای رژیم اسراییل در پی داشته باشد و مشکلات عدیده ای را در چشم انداز های اتی برای آنها داشته باشد . بنابراین این تغییر ساختار جمعیتی و دشمنی و اختلاف  اسراییل با انها و پدیده ای سیاسی و اعتقادی بنام روز قدس حساسیت و اختلافات فی مابین انها رامضاعف و تبدیل به یک دشمنی بلقوه  نسبت به اسراییل کرده است.

ب " کرانه باختری

این منطقه نیز در جنگ ۱۹۶۷ و شکست اعراب از اسراییل به دست ارتش رژیم غاصب درافتاد و در مجموع ۲۲ درصد از خاک فلسطین را تشکیل میدهد . هر چند قطعنامه های ۲۴۲ و ۳۳۸ سازمان ملل متحد بر خروج بی قید و شرط اسراییل از این مناطق اشاره دارد و به طور کامل خروج اسراییل در این قطعنامه ها در آن به وضوح تصریح شده است اما رژیم اسراییل کوشیده است با ایجاد شهرکهای صهیونیزم نشین و یهودی نشین و با سیاست گذر زمان حاکمیت خود را در این مناطق قانونی جلوه دهد . در این شهرکها بیش از ۵۰۰ هزار نفر یهودی افراطی ساکن هستندکه  همگی مسلح هستند و عملا حکم  ستون پنجم این رژیم را در مقابله با مردم فلسطین بازی میکنند.

 

در این منطقه نیز متاسفانه فلسطینیهای ساکن در آن حوزه جغرافیایی هیچ گونه مسولیت سیاسی و مدنی ندارند و در بدترین شرایط سیاسی و اقتصادی و اجتماعی زندگی میکنند که بعبارتی همین محدودیت‌ها و نارسائی ها و مشکلات بوجود آمده از طرف اسراییل آتش زیر خاکستری را  برای رژیم اسرائیل در چشم انداز آتی فراهم کرده است که میتواند اسراییل را با چالشهایی متعدد سیاسی در افق فرا رو مواجه سازد که  البته روز قدس اوج  دشمنی  این مردم با اسراییل میتواند باشد . 

ج " نوار غزه 
 در این منطقه نیز جمعیتی بیش از ۲ میلیون نفر فلسطینی ساکن هستند که به علت رشد بالای جمعیت و ترکیب جوان بودن آسیب پذیری اسراییل را در این منطقه بیشتر و مضاعف کرده است . فشار اقتصادی و محاصره  نوار باریک غزه نیز باعث شده که این سرزمین چون فلسطین اشغالی و کرانه باختری به جهت اعمال فشار بیش از حد و محاصره اقتصادی  آتش زیر خاکستری برای اسراییل در چشم انداز  باشد و محدودیتهای اعمال شده در این نوار عملا احساسات مردم منطقه را نسبت به اسراییل جریحه دارتر  از گذشته بکند .  

۲ )  رویکرد منطقه ای 
در حالی که موضوع و ماهیت فلسطین یک موضوع  اساسی و محوری در جهان اسلام باید باشد اما متاسفانه بحران های متعدد در خاورمیانه ، مسئله فلسطین را از دستور کار سران  این  کشورها و بویژه عربستان و کشورهایی عربی خارج کرده و با تغییر تاکتیک و دشمنی با ایران که در پشت پرده آن نیز رژیم غاصب و آمریکا قرار دارند موضوع فلسطین را بسیار کم رنگ و کم اهمیت معرفی کرده اند که این  تاکتیک امریکا و کشورهای هم سو با ان خود باعث میشود که ما با هوشیاری بیشتر به موضوع فلسطین پرداخته و ضمن توجه ویژه به این مهم نگذاریم از قداست و اهمیت این موضوع در بعد منطقه ای کاسته شود.

 

۳ ) رویکرد بین المللی
موضوع فلسطین به فرمایش حضرت امام ره همیشه یک موضوع بین المللی بوده است و تمام کشورهای اسلامی و بویژه کشورها عربی باید به آن به عنوان یک موضوع اسلامی و بین المللی نگاه کنند که البته اسراییل بدنبال این است که بعد بین المللی  این موضوع را کم رنگ و عملا  ان را به یک مسئله داخلی  و حتی منطقه ای تبدیل نماید تا شاهد اجماع بین المللی علیه خود در این زمینه نباشد . بنابراین این رژیم با تحرک و فعالیت همه نهادهای اسلامی و عربی مخالف است و حتی دو نهاد عربی سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب را که فلسفه وجودی و تشکیل آنها در راستای حمایت از مردم مظلوم فلسطین شکل گرفت راه کاملا منفعل و بی خاصیت کرده است.

نتیجه گیری 

مسله فلسطین به جهت نگاه انسانی، اسلامی و ملی همیشه از جایگاه ویژه ای در آموزه های انقلابی کشور ما برخوردار بوده است و  نه تنها از اعتبار و جایگاه آن در بین مردم آزاده جهان و ایران کم نشده است بلکه در مقایسه با ادوار و ازمنه  گذشته بر اعتبار آن نیز افزوده شده است و از لحاظ داخلی نیز  تمام فلسطینیان از غزه و کرانه باختری و فلسطین به جهت مسایل و مشکلات و محدودیت هایی که اسراییل برای آنها فراهم کرده است همه به این رهیافت رسیده اند که با یک دشمن مشترک بنام اسراییل مواجه هستند که راهی بجز مبارزه و مقاومت با ان ندارند.

 

فلذا اگر از نگاه منطقه ای و بین المللی  بخواهیم به مسئله فلسطین بپردازیم باز هم لزوم حمایت از فلسطین اهمیت مضاعف پیدا میکند مخصوصا وقتی که این موضوع توسط آمریکا و همپیمانانش از متن به حاشیه رانده میشود و بدنبال این  استراتژی هستند که مسئولیت های دینی ، اسلامی و عربی به فراموشی سپرده شود که البته روز جهانی قدس فرصتی است برای یادآوری این مسولیت ها ی ملل ازاده جهان که همچون گذشته ملت مسلمان ایران در خط مقدم این جریان مقاومت و مسولیت خواهی و مسولیت پذیری  خواهند بود.

جنوب نیوز

 

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه