ظریف: حکم دیوان لاهه شکست دیگری برای آمریکایِ معتاد به تحریم است

شناسهٔ خبر: MTE2MTkz -
وزیر خارجه ایران گفت حکم دیوان بین‌المللی دادگستری برای رفع برخی تحریم‌های ایران، شکست دیگری برای دولت آمریکاست که معتاد به تحریم است.

به گزارش پیک نکا، «محمد جواد ظریف» در توییتی درباره رای دیوان بین‌المللی دادگستری که امروز (چهارشنبه) آمریکا را ملزم به رفع برخی تحریم‌ها کرد، گفت این رای شکست دیگری برای دولت آمریکا و پیروزی برای حاکمیت قانون است.

وزیر خارجه ایران نوشت «دادگاه عالی سازمان ملل حکم داد که آمریکا باید به تعهداتی که با بازگردانی تحریم‌ها علیه مردم ایران با خروج از برجام نقض کرده، عمل کند». 

ظریف در ادامه درباره حکم دیوان بین المللی  دادگستری نوشت «شکست دیگری برای دولت آمریکایِ معتاد به تحریم و پیروزی برای حاکمیت قانون».

وی افزود «[این] امری ضروری برای جامعه بین‌المللی است که به صورت جمعی با یکجانبه‌گرایی زیانبخش آمریکا مقابله کند».

وزارت خارجه ایران نیز در بیانیه‌ای ضمن استقبال از تصمیم دیوان بین‌المللی دادگستری در صدور قرار موقت در پرونده شکایت از آمریکا، آن را نشانه بارز دیگری در تأیید حقانیت جمهوری اسلامی و غیرمشروع بودن تحریم‌های آمریکا خواند.

در این بیانیه آمده است: این محکمه جهانی با تصریح بر اینکه قراری که صادر کرده، الزام آور و لازم الاتباع بوده و موجد تعهدات بین المللی می‌باشد، اعلام کرد که دولت ایالات متحده ملزم است طبق تعهدات بین‌المللی خود موانع ناشی از اقداماتش به موجب تصمیم‌های غیرقانونی که با خروج از برجام اتخاذ کرده، از جمله موانعی که در مسیر روابط تجاری ایران در حوزه های مشخصی برقرار کرده، برطرف کند.

دیوان بین‌المللی دادگستری روز چهارشنبه برای اعلام رأی موقت خود درباره درخواست‌های ایران در ارتباط با پیمان مودت با آمریکا، تشکیل جلسه داد و نهایتا بخشی از تدابیر درخواستی ایران را پذیرفته و آمریکا را به رفع محدودیت‌های انسان‌دوستانه، کشاورزی و هوانوردی ملزم و طرفین را از اقداماتی که می‌تواند به تشدید مناقشه منجر شوند، منع کرد.

 

منبع: فارس

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه