نماینده مردم شرق مازندران در مجلس خبر داد

آمادگی مجلس برای تشکیل وزارتخانه مدیریت بحران/رضایتمندی مردم از سپاه و بسیج در امدادرسانی به مناطق سیل‌زده

شناسهٔ خبر: MTE2NDMy -
نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد وزارتخانه جدیدی با عنوان مدیریت بحران را تشکیل دهد و با ارائه لایحه از سوی دولت مجلس به قید فوریت این اقدام را انجام خواهد داد.

به گزارش پیک نکا، علی‌محمد شاعری در ارتباط با اقدامات انجام شده در سیل اخیر کشور اظهار کرد: در سیل اخیر در استان شاهد بودیم مسؤولان کشوری و استانی ورود پیدا کردند و طی مراحل مختلف از نزدیک خسارت‌ها و خرابی‌هایی که به بار آمد را مشاهده کردند.

وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی هم پیگیر مصوبات شورای هماهنگی مدیریت بحران است، افزود: اگر مدیریت بحران قبل از وقوع سیل آمادگی لازم را داشت به طور حتم میزان خسارت‌ها کمتر بود.

نماینده مردم شرق مازندران گفت: اگر رودخانه‌ها لایروبی بود و رود دره‌ها و انهار مزارع به خوبی مدیریت می‌شد به راحتی جلوی خسارت‌های زیان‌بار سیل گرفته می‌شد و آثار سوء سیل کاهش پیدا می‌کرد.

منفعل بودن مدیرت بحران

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: سیل زمانی‌ که از مسیر شهری عبور کرد وارد مزارع کشاورزی شد و علت اصلی سیل از مسیر رودخانه‌ها به دلیل عدم لایروبی و دیوارسازی مناسب در محدوده مسیر رودخانه‌ها بود.

وی با بیان اینکه در بیشتر مناطق به ویژه نکا رود نیازمند لایروبی است، گفت: پل‌ها روی رودخانه‌ها غیراستاندارد است و متناسب با حجم ورودی آب نبود  و برخی از کانال‌هایی که در پایین سد گلورد بود قدرت ظرفت عبور آب را نداشت و همه اینها دست به دست داد تا شاهد  وارد آمدن در شرق استان باشیم.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم آمادگی سازمان مدیریت بحران در وقوع حوادث و خسارات به بخش‌های کشاورزی، صنعت و مسکن، ادامه داد: اگر آببندان‌ها به خوبی لایروبی می‌شد، انهار مزارع پاکسازی می‌شد و زهکشی در مزارع ایجاد می‌شد شاهد سیلاب در استان نبودیم.

وی گفت: در سیل اخیر بیشترین کمک را بین دستگاه‌های اجرایی سپاه، بسیج، ارتش و استانداری داشتند که از این اقدام جهادی و بسیجی آنها تقدیر می‌کنم.


شاعری ادامه داد: بسیج و سپاه در سیل مازندران و گلستان فعالیت‌های خوبی داشتند و از تمام امکانات خود در این بحران استفاده کردند از همان ساعات اولیه پای کار بودند که این رضایت‌مندی در بین مردم هم وجود داشت.

شاعری با بیان اینکه سازمان مدیریت بحران ساختار مناسب ندارد و هیچ‌گونه برنامه‌ای برای بلاهای طبیعی ندارد و به همین دلیل منفعلانه عمل می‌کند، افزود: سازمان مدیریت بحران دچار روزمرگی شد چرا که ایران جزء 10 استان اول کشور در بلایای طبیعی است و در این راستا سازمان مدیریت بحران باید قوی‌ترین ساختار، ارکان، نیروی انسانی و تجهیزات را دارا باشد .

آق‌قلا نمونه بارز بی‌برنامگی مدیریت بحران کشور

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مهم‌ترین اقدامات در بحث پیشگیری از بلایای طبیعی به ضعیف‌ترین سازمان واگذار شد، گفت: سیل، زلزله و بحران اتفاق می‌افتد اما سازمان قدرتمند برای اداره بحران وجود ندارد  و به دلیل سوء مدیریت بحران هر روز شاهد خسارات قابل جبران ناپذیر مالی و جانی هستیم.

این مسؤول اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد وزارتخانه جدیدی با عنوان مدیریت بحران را تشکیل دهد و با ارائه لایحه از سوی دولت مجلس به قید فوریت این اقدام را انجام خواهد داد.

شاعری بیان کرد: به عنوان نمونه آق‌قلا پس از چند روز از سیل اما هنوز با مشکل آبگرفتگی مواجه است و این در حالی‌است اگر سازمان مدیریت بحران به خوبی ورود پیدا می‌کرد این مشکل برطرف می‌شد و سیل آق‌قلا نمونه بارز بی‌برنامگی مدیریت بحران کشور است./ فارس

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه