معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران گفت

مصرف سوخت گاز نیروگاه نکا باید به 100 درصد برسد

شناسهٔ خبر: MTE2ODE0 -
معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: با انجام پیگیری‌ها و مکاتبه‌های لازم با مسوولان وزارت‌خانه‌های نفت و نیرو تاکید کردیم که باید مصرف سوخت گاز نیروگاه نکا به صد در صد برسد.

به گزارش پیک نکا، آلودگی هوا و محیط زیست توسط نیروگاه شهید سلیمی نکا با مصرف سوخت مازوت» خواستار پیگیری خبرنگاران فارس در این زمینه شدند، آنان در توضیح این سوژه عنوان کردند؛ سال‌های طولانی از احداث نیروگاه شهیدسلیمی نکا حدفاصل سه روستای یکه توت، نوذرآباد و دنگسرک و شهرهای اطراف می‌گذرد.

سوخت مصرفی نیروگاه مازوت است که مقرون به صرفه تراز گازطبیعی است اما آلودگی بسیار فراوانی برای روستاها و شهرهای اطراف ایجاد کرده و اکثراوقات دود سیاه رنگ و خاکستری غلیظی آسمان روستاها را دربرمی‌گیرد که ناشی از سوختن مازوت است.

اثرات سوخت مازوت در بعضی از روزها به‌صورت ذرات سیاه رنگ بروی خودروها و محصولات کشاورزی مشهود است و این مطلب تنها گوشه‌ای از خسارتی است که به چشم دیده می‌شود و اثرات مخرب آن بر روی بدن انسان بماند که خود جای بحث کارشناسی دارد.

نکته مهم دیگر اینکه در روزهای ابری و بارانی مصرف مازوت به حداکثر می‌رسد که باتوجه به اهمیت این موضوع باید پیگیری شود؛ چرا به جای مصرف گازطبیعی از مازوت استفاده می‌کنند و اینکه چرا محیط زیست و انسان‌ها را فدای اقتصاد می‌کنند.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران که اعلام کرده بود: برای همه واحدهای صنعتی و نیروگاهی برنامه مدیریت و پایشی در دستور کار داریم که با انجام نمونه‌برداری و پایش‌های مستمر نتایج این آزمایش‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

محمودعلی رکنی افزود: این نیروگاه قبلا صد در صد از سوخت مازوت استفاده می‌کرده که الان مصرف سوخت مازوت آن به 20 درصد و گاز طبیعی به 80 درصد رسیده ولی هدف این است سوخت این نیروگاه را صد در صد به گاز طبیعی برسانیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر استفاده این نیروگاه از گاز طبیعی را به صد در صد برسانیم در این صورت آلودگی کمتر بوده که این موضوع به‌صورت جدی درحال پیگیری است و در این زمینه نیز مکاتبه‌های متعددی برای تامین گاز طبیعی انجام شده است و تا زمانی که این واحد نیروگاهی از سوخت مازوت استفاده می‌کند مطابق با استانداردهای زیست‌محیطی نیست.

وی در ادامه پیگیری‌هایش اظهار کرد: با انجام پیگیری‌ها و مکاتبه‌های لازم با مسوولان وزارت‌خانه‌های نفت و نیرو تاکید کردیم که باید مصرف سوخت گاز این نیروگاه به صد در صد برسد.

معاون محیط زیست مازندران با اشاره به تکنولوژی ۵۰ سال گذشته این نیروگاه اشاره کرد که با استانداردهای روز خیلی فاصله دارد، تاکید کرد: باید تکنولوژی این نیروگاه بروز شود که در صورت تحقق این مهم بسیاری از چالش‌ها برطرف خواهد شد.

رکنی گفت: باتوجه به نارضایتی مردم و باران‌های اسیدی هشدارهای لازم داده شده که باید این مشکل در سریع‌ترین زمان ممکن حل شود.

مدیرعامل شرکت گاز مازندران نیز در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: میزان سوختی که در اختیار کل نیروگاه‌ها در سطح کشور در نظر گرفته می‌شود براساس دستورالعمل شرکت ملی گاز ایران است و نمی‌توانیم مقدار سوخت یک خط را خالی کنیم بلکه براساس برنامه‌یزی شرکت ملی گاز ایران است که در این زمینه مکاتبه‌های مختلفی با شرکت ملی گاز ایران صورت گرفته و حداکثر همکاری را در این زمینه در دستور کار دارند.

طبق بررسی‌های به عمل آمده از سوی کارشناسان نیروگاه نکا، با پیگیری‌هایی که در طول سال‌های اخیر صورت گرفته سوخت گاز این نیروگاه به 80درصد رسیده ولی معمولا فصل سرد که سال می‌رسد براساس تجربه‌های سال‌های گذشته احتمال سوخت 100 درصدی به نیروگاه وجود ندارد که باید از هم‌اکنون پیگیری‌های لازم صورت گیرد.

اما موضوعی که دغدغه است اینکه سوخت مازوت برای تجهیزات نیروگاه نیز مطلوب بوده و خود مسؤولان نیروگاه نیز تمایلی به مصرف مازوت ندارند که لازم است مسؤولان استانی و کشوری به‌ویژه سازمان محیط زیست در این زمینه ورود جدی پیدا کرده و نیروگاه نکا از این قضیه جدا کند تا در زمستان تخصیص 100درصدی گاز به این نیروگاه صورت گیرد./خبرگزاری فارس

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه