رویترز:فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا از برجام حمایت کرد

شناسهٔ خبر: MTExNDQ2 -
خبرگزای رویترز به نقل از جوزف وتل فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا نوشت: توافقی که ترامپ مکررا نسبت به خروج از آن تهدید می کند، نقش مهمی در شفاف کردن برنامه هسته ای ایران ایفا کرده است.

به گزارش پیک نکا،  جوزف وتل فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا امروز در جریان جلسه استماع گزارش کمیته خدمات مسلح در مجلس سنای آمریکا مدعی شد که برجام به یکی از تهدیدهای اصلی تهران پرداخته است، بنابراین درصورت خروج از برجام، ما می بایست راه جایگزینی برای مقابله با برنامه هسته ای ایران داشته باشیم.
ترامپ تهدید کرده است که واشنگتن تنها در صورتی در برجام باقی می ماند که کنگره و اتحادیه اروپا با استفاده از یک توافق تکمیلی نقایص آن را برطرف کنند؛ در بین نواقص برجام، محدودیت زمانی آن بیش از همه چیز به مذاق ترامپ خوش نمی آید.
وتل در پاسخ به این پرسش که آیا وی در مورد برجام با نظر جیم متیس وزیر دفاع و جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، موافق است یا خیر، گفت: بله، من با آن ها هم عقیده هستم.
رویترز افزود:متیس اواخر سال گذشته گفت که واشنگتن می بایست در توافق هسته ای ایران باقی بماند، مگر اینکه اثبات شود تهران به تعهدات خود پایبند نبوده و یا این توافق منافع ملی ایالات متحده را تامین نمی کند.
دانفورد همچنیین پیشتر گفت که تهران به توافق هسته ای پایبند بوده و هرگونه تصمیمی برای خروج از آن می تواند باعث شود سایر کشورها کمتر برای توافق با آمریکا رغبت نشان دهند.
دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز به تازگی با حمایت همه جانبه از پایبندی ایران به توافق هسته ای؛ شکست برجام را زیانی بزرگ توصیف کرد و در مورد آن به ترامپ هشدار داد.
بر اساس این گزارش ، از زمانی که ترامپ زمام امور کاخ سفید را به دست گرفته تاکنون، تهران همواره در چارچوب برجام عمل کرده اما در هفته های اخیر بصورت دیپلماتیک اخطارهایی به واشنگتن داده و روز دوشنبه نیز اعلان کرد که در صورت فروپاشی برجام، قادر است به موقعیت پیشین و با قدرت باور نکردنی بازگردد.

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه