امام جمعه نکا مطرح کرد

اهمیت استکبارستیزی از عاشورا تا امروز انقلاب اسلامی/ مسئولان به جای اشرافی‌گری از خلق‌وخوی عاشوراییان بهره ببرند

شناسهٔ خبر: NjE2Nzk -
امام جمعه نکا با اشاره به ویژگی‌های مشترک واقعه عاشورا و انقلاب اسلامی مردم ایران، گفت: مبارزه با ذلت را باید در جامعه تقویت کرد چراکه روح عاشورا استکبارستیزی و زیر بار ذلت نرفتن است.

به گزارش پیک نکا، به نقل از بلاغ، آیت‌الله محمدباقر محمدی لائینی در خطبه‌های این هفته شهرستان نکا، ضمن گرامیداشت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان، ریشه انقلاب اسلامی مردم ایران را در عاشورای حسینی دانست و اظهار کرد: با نگاهی به سال‌های پیش از انقلاب سال 57 می‌توان به این نکته دست یافت که ویژگی‌های مشترک فراوانی میان حرکت عاشورا و انقلاب اسلامی ایران وجود دارد.

وی افزود: همان عواملی که انقلاب اسلامی را به وجود آورده امروز نیز باید ادامه داشته و مدنظر قرار بگیرد چراکه اگر از آن ایده‌ها و آرمان‌ها فاصله بگیریم به یقین موجب بروز مشکلاتی در ادامه راه انقلاب اسلامی می‌شود.

امام جمعه نکا در تشریح تناسب قیام عاشورا با انقلاب اسلامی، امر به معروف و نهی از منکر را یکی از مهم‌ترین عوامل مشترک خواند و خاطرنشان کرد: این وظیفه و فریضه امروز در جامعه ما تقریباً تعطیل است و همه دوست دارند که انجام آن را به گردن سپاه، بسیج، نیروی انتظامی و گشت‌های ارشاد بیندازند.

این مسئول اضافه کرد: همه ما مسئول هستیم تذکر لسانی داده و از آمران به معروف و ناهیان از منکر نیز حمایت کنیم البته باید قوه قضائیه و قانون‌گذاران نیز به شکلی راه‌کار و حمایت حقوقی و قانونی را فراهم کنند تا مجری امر به معروف و نهی از منکر خود در نهایت بدهکار نشده و مشکلی برای این افراد به وجود نیاید.

وی همچنین با تأکید بر روح زهد و عدم دلبستگی به دنیا، گفت: یکی از ویژگی‌های یاران اباعبدالله در کربلا که منجر به همراهی با ایشان شد همین روح عدم دلبستگی به دنیا بود بنابراین برای همراهی انقلاب و ثبات قدم در مسیر آن باید وابستگی به دنیا، روح اشرافیت و کاخ‌نشینی را کنار بگذاریم.

محمدی لائینی با بیان تذکری به مسئولان در همین زمینه، تصریح کرد: مسئولان باید از خلق‌وخوی عاشوراییان بهره ببرند، چرا باید مسئولان، مدیران و حتی مدیران جزء باید حتماً ماشین‌های گران‌قیمت خارجی سوار شوند که هم با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هم‌خوانی نداشته و هم با وجدان ملی سازگاری ندارد.

لزوم تقویت مبارزه با ذلت در جامعه

وی افزود: به عنوان مثال دریافت حقوق‌های نجومی در جامعه اسلامی بسیار زشت بوده و زشت‌تر از آن توجیه این اقدام و بیان غیر قانونی نبودن آن است که این روحیه اشرافی‌گری با خلق و خوی عاشورائیان متناسب نیست.

خطیب جمعه نکا ذلت‌ستیزی را یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های واقعه عاشورا برشمرد و بیان کرد: مبارزه با ذلت را باید در جامعه تقویت کرد چراکه روح عاشورا استکبارستیزی و زیر بار ذلت نرفتن است.

وی اضافه کرد: هرچه با ادبیات ملایم‌تر با مستکبران صحبت کنیم موجب طلب‌کارتر و پر رو تر شدن آن‌ها می‌شود که ماجرای شرط گذاشتن وزیر اقتصاد آلمان برای جمهوری اسلامی در به رسمیت شناختن اسرائیل یکی از مصادیق آن است.

محمدی لائینی با تمجید از برخورد تعدادی از مسئولان در عدم ملاقات با وزیر آلمان، به انتقاد از عدم برخورد برخی از مسئولان با اظهارات وزیر اقتصاد آلمان پرداخت و اظهار کرد: این واقعاً ذلت است که انسان ببیند آن‌ها تا این اندازه پر رو شده‌اند و برای ما چنین شروطی را تعیین می‌کنند اما ما حتی حاضر نیستیم با آن‌ها برخورد کنیم و حتی پاسخ تندی به آن‌ها بدهیم که کسی حق ندارد برای ما شرط بگذارد.

وی در پایان با اشاره به نقش کشور آلمان در تجهیز بمب‌های شیمیایی به صدام در جنگ تحمیلی، تأکید کرد: حال این کشور برای ما اینگونه شرط می‌گذارد و انتظار ما این است که مانند امام راحل و رهبر معظم انقلاب با ادبیات مبارزه با ذلت با این کشورها برخورد شود.

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه