واکنش سناتورآمریکایی به اظهارات روحانی درباره «برجام»

شناسهٔ خبر: NjcwNDI -
سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی در واکنش به اظهارات رئیس‌جمهور کشورمان درباره «برجام» با بیان این که با معرفی طرح‌های تحریمی جدید اهرم فشار لازم برای تغییر برجام را فراهم خواهد کرد از ترامپ خواست به وعده‌هایش درباره توافق هسته‌ای عمل کند.

به گزارش پیک نکا،«لیندسی گراهام»، نماینده جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا از «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور منتخب این کشور خواست به وعده‌اش برای مذاکره دوباره درباره برخی مفاد توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 عمل کند. 

«گراهام» همچنین گفت که با معرفی طرح‌های تحریمی جدید و تصویب آنها در کنگره، ابزارهای لازم را برای عمل رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا به این وعده فراهم خواهد کرد.
وی در بیانیه‌ای که وبگاه نشریه «جوئیش‌جورنال» آن را گزارش کرده نوشت: «رئیس‌جمهور منتخب، ترامپ را به عمل به وعده‌های انتخاباتی‌اش مبنی بر رسیدن به توافقی بهتر با ایران درباره جاه‌طلبی‌های هسته‌ای این کشور ترغیب می‌کنم.»
«گراهام» در ادامه این بیانیه نوشته است: «بر خلاف دولت سست‌اراده اوباما، فکر نمی‌کنم رئیس‌جمهور منتخب ترامپ از وعده‌هایش صرفاً به خاطر آنکه برای رئیس‌جمهور ایران مأیوس‌کننده است، عقب‌نشینی کند.»
حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در سخنرانی روز سه‌شنبه به لفاظی‌های ترامپ برای تغییر برخی مفاد برجام یا لغو آن واکنش نشان داد و گفت: «در انتخابات آمریکا یک آقایی انتخاب شده است، ببینید چه تزلزلی در کشورهای مختلف پدید آمده است، تنها کشوری که می گوید نه خوشحالیم نه ناراحت ایران است.»
وی افزود: «هر برنامه‌ای هم که این آقا دارد بعداً معلوم می‌شود اما ما راه خودمان می‌رویم، او خیلی برنامه‌ها دارد، می‌خواهد برجام را پاره کند، مگر ملت ایران می‌گذارد؟ آمریکا نمی‌تواند در اراده و استقامت این ملت تاثیر بگذارد.»
لیندسی گراهام در بخش دیگری از بیانیه‌اش در روز چهارشنبه گفت قصد دارد با معرفی طرح‌های قانونی در کنگره برای تحریم‌ ایران به بهانه‌های آزمایش موشکی و «حمایت از تروریسم» اهرم فشار لازم برای تغییر برجام را به ترامپ بدهد. 
وی نوشت: «وقت آن رسیده است که رژیم ایران بهای رفتارهای تحریک‌آمیزش را بپردازد. تصویب این طرح قانونی در کنگره به رئیس‌جمهوری منتخب اهرم فشار بیشتر برای رسیدن به توافقی بهتر خواهد داد و یک بار برای همیشه رفتار ایران را تغییر خواهد داد. 
 
 
 

 

منبع: فردا
 

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه