مصادره به مطلوب یعنی این!/

صلح امام حسن(ع) و برجام، قیاسی مع‌الفارق‌تر از این؟!/ خائنین صحنه برجام را بمانند خائنین به امام حسن(ع) رسوا کنید

شناسهٔ خبر: Njg2Mjc -
آیا آقای روحانی که از امام حسن(ع) بابت پیچیدن نسخه صلح و سازش برای ملت ایران هزینه می‌کند، خواص خائنی که ميدان نبرد با معاویه زمان را ترک کردند را نیز رسوا می‌کند؟!

به گزارش پیک نکا، به نقل از  بلاغ، صُلح هم‌معنای لغت آشتی و به معنای مقابل حرب و جنگ آمده است.

صُلح
در دوران معاصر مفهوم صلح گسترش‌یافته و با تفکرهای شرق آسیایی و بعدها تفکرات مسیحی، که صلح درونی را معرفی کرده‌اند، آمیخته شده است؛ در این مفهوم صلح شرایطی آرام، بی‌دغدغه و خالی از تشویش، کشمکش و ستیز است.
صلح یک آرمان جهانی تلقی می‌شود. صلح یک مفهوم مطلق نیست و می‌تواند بسته به دیدگاه دینی و فرهنگی تعریف متفاوتی داشته باشد.

صلح امام حسن مجتبی (ع) با معاویه
از صلح امام حسن مجتبی (ع) با معاویه می‌توان به‌عنوان پیشینه‌ای ماندگار در عرصه تاریخ یادکرد.
پس از کشته شدن علی بن ابیطالب(ع) به دست ابن ملجم مرادی، امام حسن(ع) در کوفه به‌عنوان خلیفه اعلام می‌شود ولی معاویه، فرماندار شام، این انتصاب را تقبیح می‌کند و لشکری را برای جنگ به کوفه می‌فرستد که این لشکر در مسکن مستقر می‌شود و لشکر امام حسن(ع) نیز در مداین.

عوامل پذیرش صلح توسط امام حسن(ع)، صلح‌دوستی، بیزاری از سیاست و چنددستگی‌های متعاقبش و تمایل به جلوگیری از خون‌ریزی‌های گسترده اعلام شده است، اما دلیل اصلی به علت نبود نهضتی حامی، صلح را پذیرفته‌اند.

صلح همچنان ادامه دارد
امروز هم در دنیای سیاست بین‌الملل حرف از صلح است. رئیس‌جمهور امروز ما که در سال 56 در مسجد حکیم اصفهان درباره صلح امام حسن(ع) سخنرانی کرد و گفت: "در مدائن، امام مجتبی(ع) مردم را در مسجد شهر جمع کرد و خیانت‌کارانی که حاضر به جنگ با معاویه نشدند را معرفی کرد سپس با مردم اتمام‌حجت کرد." در سال 94 در گردشی عجیب 180 درجه برخلاف روایات و تحلیل‌هایی که بر اساس آن‌ها سخنرانی کرده بود، در آستانه یک توافقنامه ظالمانه، مردم ایران اسلامی را دعوت به کاری کرد که مردم زمانه به امام حسن کردند!

«ما نیازمند آنیم که زندگی ائمه اطهار(ع) را بازخوانی کنیم و درس عقلانیت و تدبیر و میانه‌روی و اعتدال را در برابر افراط‌گرایان و خشونت‌گرایان بیاموزیم. افراط‌گرایانی که حتی در برابر پیامبر و ائمه هم نمی‌توانستند راه مدارا را به‌خوبی درک کنند و به آن پایبند بمانند و ازاین‌رو، زبان به گلایه می‌گشودند. عمل امام حسن (ع) به ما نشان می‌دهد که در مقاطعی از دنیای اسلام، وحدت و مدارا در برابر افکار دیگران تا چه حد اهمیت دارد... به اعتقاد من نرمش قهرمانانه، سخت‌تر از جهاد قهرمانانه است و امام حسن، سبط اکبر پیامبر این قهرمانی و شجاعت را برگزید و انتخاب کرد. ما باید راه امام حسن را ادامه بدهیم.»

صلح امام حسن مجتبی (ع)، باهدف حفظ منافع مسلمانان
سید حسین ییلاقی دانشجوی دکترای علوم سیاسی درباره‌ی تشابه صلح امام حسن مجتبی(ع) با توافق صورت گرفته در برجام، اظهار کرد: صلح امام حسن مجتبی(ع) باهدف حفظ اسلام و منافع مسلمانان انجام شد، این بدان معنا است که اگر مذاکره و صلحی توسط مسئولان نظام اسلامی صورت می‌گیرد باید با این اهداف همخوانی داشته باشد.

وی افزود: اگر بخواهیم مذاکرات دولت با آمریکا و توافق پس‌ازآن را با صلح امام حسن مجتبی در یک ترازو قرار دهیم، این نابرابری کاملاً مشهود است و دیدیم که این مذاکره و توافق برای نظام جمهوری اسلامی ایران، که تنها کشور شیعی جهان اسلام است، منافعی نداشت بلکه ضررهای زیادی را نیز متوجه کشور کرد.

این کارشناس سیاسی خاطرنشان کرد: ساده‌ترین مثالی که در موردتوافق بیهوده دولت با معاویه زمان می‌توان آورد این است که برجام به‌جای به حرکت درآوردن چرخ صنعت این کشور و برطرف شدن مشکل بیکاری جوانان مسلمان، اشتغال سایر کشورها را با خرید چند فروند هواپیما که سهم ناچیزی هم در حمل‌ونقل کشور دارند، فراهم کرد.

الگوبرداری گزینشی از عملکرد ائمه
در ادامه هادی سیاسی در مورد حسنی یا حسینی بودن عصر حاضر، اظهار کرد: اگر در مذاکرات برجام به الگوی صلح امام حسن(ع) اتکا می‌شود، آیا در حوادث فتنه 88 نباید همین الگو را پیش گرفت و خائنین به‌نظام را به مردم معرفی کرد؟! آیا همچنان باید امام عصر و نائب برحقش در مظلومیت از جهل و نادانی خواص جامعه قرار داشته باشند؟! آیا آقای روحانی که از امام حسن(ع) بابت پیچیدن نسخه صلح و سازش برای ملت ایران هزینه می کند، خواص خائنی که ميدان نبرد با معاویه زمان را ترک کردند را نیز رسوا می‌کند؟!

حدیثه گلی نیک خاطرنشان کرد: چرا الگوبرداری از عملکرد ائمه باید گزینشی باشد و در جایی که باید انقلابی و عاشورایی عمل کرد، شرایط زمان امام حسن(ع) متصور شود، اما در زمانی دیگر که اصل و اساس نظام با شورش عده‌ای دست‌پرورده اجنبی با خطر مواجه می‌شود، باید مجدداً از رحمانیت و صلح و سازش سخن به میان آید؟!

وی با زیر سؤال بردن عملکرد خواص جامعه، گفت: چرا گاهی خواص جامعه از عوام آن عقب‌ترند؟! مگر نه آنکه در هنگامی‌که عده‌ای خواص، زبان به دهان گرفته و سکوت اختیار کردند، عامه مردم با شوری انقلابی به میدان آمده و از آرمان‌های نظام دفاع کردند؟!


عصری که امروز در آن قرار داریم، به‌هیچ‌وجه مشابه زمان امام حسن(ع) نیست و مردم تمام‌قد از امام عصر خود و نائب برحقش دفاع خواهند کرد و این حمایت را با حضور خود در تمام عرصه‌های حساس اعم از انتخابات، 22 بهمن، 13 آبان، روز قدس و 9 دی نشان خواهند داد و همواره نقشه‌های معاویه‌های زمان را خنثی خواهند کرد.

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه