نماینده شرق مازندران در مجلس:

خسارت سیل اخیر استان‌های کشور حدود ۹۱۶ میلیارد تومان است/دولت تنها ۲۰ میلیارد تومان برای جبران خسارت مصوب کرد

شناسهٔ خبر: NzYzNzk -
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس با بیان اینکه برآورد خسارت سیل اخیر استان های کشور حدود ۹۱۶ میلیارد تومان است؛ گفت: اما متاسفانه دولت تنها ۲۰ میلیارد تومان از این خسارت را مصوب کرده است.

به گزارش پیک نکا، علی‌محمد شاعری در نشست علنی نوبت عصر امروز (دوشنبه 9 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی، در تذکر شفاهی خطاب به وزیر جهاد کشاورزی درخصوص جبران خسارات وارد شده به مرکبات کاران شمال کشور گفت:  حدود 3 ماه از این خسارت می گذرد و تاکنون نه تنها این خسارت جبران نشده بلکه وزارت جهاد کشاورزی در تصمیمی در روزهای اخیر به دنبال واردات بیش از 30 هزار تن مرکبات از کشورهای مصر و ترکیه بوده و این موضوع تلاطم بازار مرکبات را بحرانی تر کرد که در این خصوص از وزیر جهاد کشاورزی تقاضا دارم جلوی این واردات را بگیرد.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی در رابطه با سیل اخیر استان های سیستان و بلوچستان، بوشهر، کرمان، هرمزگان و فارس در تذکری به وزیر جهاد کشاورزی افزود: این سیل از لحاظ شدت بارندگی در زمان محدود در 10 سال اخیر بی سابقه بوده است که برآورد ما از این خسارت و خساراتی که به زیرساخت های کشاورزی وارد شده است، حدود 916 میلیارد تومان است که دولت حدود 20 میلیارد تومان در شب گذشته برای جبران این خسارت‌ها مصوب کرده است که خسارت هر کدام از استان ها حدود 4 میلیارد تومان است که این رقم مناسب و مطلوب نیست، بنابراین از وزیر جهاد کشاورزی تقاضا دارم دفاع جانانه ای از خسارت دیدگان بخش کشاورزی داشته باشد.

وی درخصوص کاهش تعرفه 8 قلم محصول کشاورزی در سال اقتصاد مقاومتی مانند برنج، موز، کره، گوشت قرمز و حبوبات به وزیر جهاد کشاورزی تذکر داد و گفت: این تصمیم دولت هیچ تناسبی با سیاست های اقتصاد مقاومتی ندارد و این به معنای باز کردن دروازه های کشور به روی محصولات خارجی است و این موضوع به هیچ عنوان پذیرفته شده نیست.

شاعری درخصوص قیمت تضمینی محصولات اساسی کشاورزی گفت: برابر با مصوبه 21 شهریور 1368 تمامی محصولات اساسی باید حداقل به اندازه نرخ تورم بانک مرکزی، افزایش قیمت تضمینی را داشته باشیم اما امسال در مورد گندم این عدد 2 درصد اعلام شده در صورتی که نرخ تورم بانک مرکزی 8.8 است که این خلاف قانون است و از رئیس جمهور تقاضا دارم در این مصوبه شورای اقتصاد تجدیدنظر کند.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی درخصوص اقدامات بنیاد مسکن در حوزه انتخابیه گفت: 52 روستا در حوزه انتخابیه  به صورت طرح های هادی نیمه تمام رها شده و امسال هیچ توجهی به آن نشده و این پروژه نیمه تمام مانده است. تقاضا دارم به این موضوع توجه شود.

منبع: خانه ملت

 

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه