45 زنبورکودک 5 ساله جاسکی را نیش زدند

شناسهٔ خبر: OTY1ODk -
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان جاسک در استان هرمزگان از گزیدگی یک کودک پنج ساله در این شهرستان توسط 45 زنبور سیاه خبر داد.

به گزارش پیک نکا، دکتر عباس ابراهیمی عصر پنجشنبه  اظهار داشت: این کودک پنج ساله از اهالی روستای سران بارشکان شهرستان جاسک است که عصر دیروز به دلیل گزش شدید توسط زنبورهای سیاه حال وی بد و به بیمارستان منتقل می شود.

وی افزود: با تلاش پزشکان بیمارستان خاتم الانبیا جاسک ، آلودگی و قند بالای خون این کودک کنترل و برای ادامه درمان به بیمارستان کودکان بندرعباس اعزام شده است.
دکتر ابراهیمی خاطرنشان کرد: با اقدامات درمانی انجام شده، هم اکنون حال این کودک مطلوب و تحت نظر است.
با توجه به اینکه در فصل خرماپزان و به اصطلاح هامین (فصل برداشت محصول خرما) قرار داریم فراوانی زنبورهای مهاجم در بالای نخل ها و محل های نگهداری خرما در نقاط مختلف هرمزگان از جمله جاسک مشهود است به همین سبب ضروریست ساکنان روستایی و عشایری و بویژه کشاورزان سخت کوش جوانب احتیاط را رعایت کنند.
در طول سالهای گذشته چندین کودک در شهرستان جاسک به دلیل زنبورگزیدگی جان خود را از دست داده اند.
زنبور سیاه (black wasp) از سایر حشرات ریز تغذیه می کند و بعد از آن که چنگالهای خود را در بدن قربانیان خود فرو می کند فرزندان خود را با احشا و اجزای داخلی حشرات تغذیه می نماید.
زهر موجود در نیش این حشره قادر است نسوج انسانی را از بین ببرد.
این زنبور از لحاظ معده مدور جلویی و ناحیه گیجگاهی که پشت چشم ها قرار دارد با سایر همنوعان خود تفاوت دارد و بزرگ تر از سایر زنبورها است.
زهر زنبور سیاه به تنهایی کشنده نیست، اما تعداد زیاد گزیدگی، خطر آفرین است.
شهرستان جاسک در 300 کیلومتری شرق بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است./ ایرنا

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه