چه بپذیرید و چه نپذیرید: سیتی 5- لیورپول صفر

کلوپ چگونه و چرا برابر گواردیولا له شد؟

شناسهٔ خبر: OTg5NjA -
حمیدرضا صدر به نبرد گواردیولا و کلوپ پرداخته، به شکست 0-5 لیورپول در مصاف با منچسترسیتی...

به گزارش پیک نکا، ساعتی قبل سیتی موفق شد با نتیجه عجیب 0-5 مرسی سایدی ها را مغلوب کرده و به صدر جدول نزدیک تر شود.


پرده اول


بعضی چیزها بر اساس پیش بینی ها جلو رفتند: این که سیتی در هشت بازی خانگی اش در لیگ فقط یک بار مغلوب لیورپول شده بود و این بار هم نباخت.
بعضی چیزها بر اساس پیش بینی ها جلو رفتند: این که پاشنه آشیل لیورپول در  قلب دفاعش نهفته، این که مدافعان لیورپولی طی سه دیدار، سه گل دریافت کرده اند. این که اگر سیتی سه دفاعه بازی کند زوج سرجیو آگرو - گابریل خسوس توانایی نشانه رفتن آن پاشنه را دارد... سیتی بازی را با سه تغییر در مقایسه با دیدار برابر بورنموث آغاز کرد: آگرو جای استرلینگ محروم، استونز جای کمپانی مصدوم   را گرفت و برناردو سیلوا هم جایش را به کایل واکر داد تا آن دفاع سه نفره شکل بگیرد.  


بعضی چیزها بر اساس پیش بینی ها جلو رفتند: دقیقه بیست و چهار که رسید او آن جا بود. سرجیو اگرو که توپ را با پاس کوین دی بروین درون سنگر مینیوله جای داد. پسر آرژانتینی دروازه را گشود تا با صد و بیست و چهار گل در لیگ برتر بر دوایت یورک  توباگویی پیشی جوید و عنوان بهترین گلزن غیر اروپایی لیگ برتر را به چنگ آورد. 

 

 

 


بعضی چیزها بر اساس پیش بینی ها جلو نرفتند، نه نرفتند: سادیو مانه و ادرسون سیزده دقیقه پس از گل سیتی همزمان به سوی توپ هجوم بردند و سنگربان سیتی ادرسون نقش زمین شد. مصدوم شد و بی حرکت روی زمین ماند. پزشکان سیتی دوره اش کردند و مانه برای برخوردی که عامدانه نبود بهت زده به کارت قرمز یان ماس، داور بی ترحم دیدار، خیره شد و خشم و آه سکوهای سرخ را فرا گرفتند... گابریل خسوس بلافاصله دروازه لیورپول را دوباره گشود که سوت داور به علامت آفساید به صدا درآمد، ولی دی بروین سه دقیقه بعد دوباره پاس بی نقصی را ارسال کرد و خسوس این بار فاصله را به دو گل افزایش داد. 

 

 

 


بعضی چیزها بر اساس پیش بینی ها جلو نرفتند، نه نرفتند: نیمه اول که پایان یافت سرنوشت بازی روشن شده بود. نیمه اول که تمام شد لیورپول طعم نخستین شکست فصل را چشیده بود. خسوس بلافاصله پس از آغاز نیمه دوم گل سوم را زد تا فاصله بیشتر شود و شکست، تلخ تر. دو گل لیروی سانه همه چیز را برای لیورپولی ها به کابوس تلخی بدل ساخت. کسی خوابش را نمی دید این نبرد به شکست پنج گله ای بدل شود، به سنگین ترین شکست کلوپ روی نیمکت سرخ، هیچ کس.


پرده دوم


حالا بیش از همیشه آن اصطلاح را در انگلیس بر زبان می آورند، ترکیب " Super-Coach " را، ترکیب "ابر مربی" را. همان هایی که سکان باشگاه های بزرگ را در دست گرفته اند و هم مربیان برجسته ای هستند و هم مبالغ هنگفتی را جابجا می کنند. هم نظریه پرداز تاکتیکی هستند و هم نبض بازار در دست دارند.
سفر لیورپول به منچستر رویارویی دو تیم مدعی قهرمانی لیگ بود و هم زورآزمایی دو "ابر مربی": پپ - کلوپ. 


پپ در فصل پیش برابر کلوپ ناکام ماند.  طی نبردی ملال آوری در آنفیلد که سیتی مغلوب تک گل جورجینو ویندالدوم با ضربه سر در دقیقه هشتم شد و در خانه برابر ضربه پنالتی جیمز میلنر عقب افتاد و سرانجام با ضربه سرجیو آگرو به تساوی 1-1 تن داد. اولین باری که پپ طعم نبرد با کلوپ را در بوندسلیگا چشید بهت زده شد. بایرن مونیخ در سوپرکاپ 2013 برابر دورتموند 2-4 زانو زد. همان دیداری که زردپوش ها دو گل را با ارسال توپ روی دروازه و دو گل دیگر را با دو ضد حمله باز کرده بودند. پپ بعدها اعتراف کرد از آن شکست خیلی چیزها در باره فوتبال آلمان آموخت. گفت روش او با راه و رسم یورگن فرق دارد ولی ستایشگر تیمی هم هست که می تواند طی سه چهار ثانیه از دفاع به حمله ای برق آسا روی آورد. پپ چند ماه بعد همان دورتموند را 0-3 مغلوب کرد تا کلوپ در باره اش بگوید "شیوه بازی پپ پیچیده است، خیلی خیلی پیچیده".

 

 

 


تفاوت بزرگ پپ و کلوپ در نکته دیگری هم نهفته بود، در "زمان". تیم های کلوپ برای نیش زدن به چهار پنج ثانیه با گردش مستقیم توپ و تیم های پپ به پانزده بیست ثانیه زمان پس از گردش متوالی توپ نیاز داشتند.

 

پپ در این فصل در مقایسه با کلوپ تحت فشار بیشتری قرار دارد. او پارسال میراث خوار تیمی پیر شده بود، ولی حالا ده بازیکن را خودش به خدمت درآورده و هر عنوانی جز قهرمانی لیگ برای آبی پوش ها ناکامی بشمار می رود. سیتی دست به جیب برده و برای این فصل دو جناح دو سوی میدان را تقویت کرده. ولی قلب دفاع سیتی چی؟ پپ در تابستان 226 میلیون پوند خرید کرده که 158 میلیون برای تقویت دفاع بوده. کایل واکر، دنیلو و بنجامین مندی برای قرار گرفتن در دو دفاع کناری آمده اند و ادرسون برای ایستادن در قاب دروازه. ولی قلب دفاع چی؟ آیا پپ می تواند با وینسنت کمپانی سی و دو ساله، جان استونز و نیکلاس اوتامندی در قلب دفاع فصل طولانی تازه آغاز شده را به پایان ببرد؟ آیا مانگالا معمولا لنگ زده که خریداری پیدا نکرد و جایی نرفت و آدارابیویو، پسر نوزده ساله بی تجربه کارساز خواهند شد؟

 

پرده سوم


 همه می خواستند بدانند کلوپ با چه تمهیدی پپ را به زانو درمی آورد. می خواستند بدانند نقطه ضعف سیتی چیست؟ پاشنه آشیل سیتی کجا است؟ لیورپول تیم برتر نیمه اول بود ولی در یک سوم آخر میدان لنگ زد و اخراج مانه همه چیز را بهم ریخت. پس از آن سیتی یازده نفره بی ترحم بازی کرد که یعنی نمی توان به پاشنه آشیل سیتی دست پیدا کرد. 

 

 

 


لیورپول چی؟  ... چلسی پارسال در چنین روزهایی با سه گل مغلوب آرسنال شد ولی پس از آن در مسیر صعودی قرار گرفت و سرانجام قهرمانی قرار شد. در حالی که پایه های آخرین قهرمانی سیتی با پیروزی 1-4 برابر منچستر یونایتد به رهبری دیوید مویس بنا شد... این فاصله پنج گله کدام طلیعه را برای کدام تیم خواهد داشت؟

 

پرده همیشگی
در میدان هیچ چیز قطعی نیست و پیروزی و شکست با وزیدن بادی، با یک سوت، با یک لغزش تغییر می کند و باد دائما می وزد و سوت خاموش نمی شود و زمین همیشه لغزنده است... چه ببینید و چه نبینید، چه بشنوید و چه نشنوید، چه بپذیرید و چه نپذیرید: منچسترسیتی 5- لیورپول صفر.

 

ورزش سه

ارسال نظر

بالا
کیمیا سامانه